Venkovní terasy - Jižní Morava

Komu by se nelíbilo odpočívat v houpacím křesle na terase svého domu s pohledem do zahrady, která skrývá i v podzimním období mnoho krás. Terasa je opravdu velmi přitažlivým místem každého domu.

Dřevěná terasa

Jestliže hledáte nebo přemýšlíte o vhodném materiálu pro výrobu terasy, nejlepší je volit dřevo. To má totiž svůj původ v přírodě, a proto se ze všech jiných možných materiálů nejlépe přizpůsobí přírodnímu prostředí. Se dřevem se velmi snadno pracuje. Můžete z něj vytvořit místo na posezení nejen v podobě terasy, ale také altánku nebo dřevěných lavic. Dřevem můžete také ohraničit strany vaší terasy a vytvoříte tak soukromí před zraky sousedů nebo kolemjdoucích. Dřevo může posloužit i jako konstrukce pro popínavé rostliny. Vraťme se ale k venkovním terasám. U nás se hodí nejvíce k výrobě dřevěné venkovní terasy akátové dřevo, jehož životnost se dá počítat asi na 10 let, nebo také dub, jehož životnost představuje asi 5 nebo 6 let. Nejčastěji však bývá používán smrk se svou přibližnou životností 4 roky, protože je z výše uvedených dřevin nejlevnější. Všechny tyto dřeviny musíte v případě, že jsou součástí exteriéru, pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry nebo hloubkovou tlakovou impregnací.

Dřevěné podlahy venkovní terasy

Venkovní terasy jsou samozřejmě vystavovány vlivům počasí a ne vždy dobrým. Dřevo jako přírodní materiál těžko nepříznivým povětrnostním vlivům odolává. Proto se dřevěné podlahy, které jsou určené na terasu, zpravidla skládají z roštů, které jsou vyrobené ze dřeva o větší hustotě. Právě tímto můžete dosáhnout vysoké odolnosti dřevěných podlah, které se budou používat venku. A nejde pouze o povětrnostní vlivy, ale také o škůdce a plísně. Pokud vybíráte dlouhá prkna, nejčastěji se používají dřeviny jako Bangkirai nebo Massarandubu, co se týká dřevěné dlažby, tak k tomu navíc i Teak nebo Ipe. Taková dlažba je vysoce stabilní a cenově dostupná.

Terasy z exotických dřevin

Jestliže jste se rozhodli pro dřevěnou terasu, udělali jste správně. Dřevěná terasa je velmi příjemná i pro bosou chůzi a to nejen v horkých letních dnech, ale i v chladném počasí, na rozdíl od dlažby nebo kamene. Dřevěná terasa zachycuje díky profilování i drobné nečistoty a díky tomu se nebudou nečistoty a špína zbytečně nanášet do vaší domácnosti, ale zůstanou venku. Exotické dřeviny mají dlouhou životnost, nepodléhají hnilobě a většina z nich je i odolná vůči mrazu, houbám, hmyzu, horku.

Na co dát pozor

Je potřeba si uvědomit, že při těžbě dřeva v zemích jeho původu dochází v některých případech a u některých dřevin k jejich napadení hmyzem a to zanechává ve dřevě stopy v podobě drobných otvorů. Tyto stopy jsou o průměru do 1 mm. Hmyz se však drží jen v čerstvém dřevě. Dřevěné desky, které vy zakoupíte pro stavbu terasy, jsou již suché a neobsahují žádný aktivní dřevokazí hmyz. Tím, jak sluneční záření působí na povrch dřevěných desek, dochází na nich k vytváření šedé patiny, kterou je možné odstranit mechanickým čistěním. Vzniku šedých patin můžete předejít pravidelným olejováním.

Jakou dřevinu pro stavbu terasy vybrat?

Nejčastěji se používají ke stavbě teras dřeviny Bangkirai, Ipe, Teak, Masaranduba. Jejich cena je ovlivněna vedle druhu dřeviny i velikostí formátu. Tak např. terasová prkna jsou o něco dražší než dřevěná dlažba. Poněkud drahá, ale zato kvalitní je dřevěná dlažba z Masaranduby, jejíž výhodou je opravdu minimální výskyt otvorů po hmyzu a také její barevnost je jednotnější.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11282 (cesky-magazin.cz#37)


Přidat komentář