Tepelná čerpadla- Pardubice

Pro pohodu domova a příjemné bydlení je důležité mít doma v zimě teplo. Protože energie jsou stále dražší, je nutné hledat úsporná řešení. Jedním z nich může být tepelné čerpadlo.

Čím vytápět dům a ohřívat vodu?

Topení elektřinou nebo plynem je sice velmi snadné – jen stisknete knoflík a je to. Jenže na druhou stranu se pak kolikrát nestačíte divit, jak vysoké účty Vám pak přijdou domů. Další možností je topení tuhými palivy. Topení uhlím je sice levné, jenže je to špinavá práce a rovněž tak Vaše okolí Vás nebude mít rádo za ten tmavý dým a nepříjemný pach, který vychází z Vašeho komína. Topení dřevem je již ekologičtější, neboť jde o obnovitelný zdroj energie – vyplatí se především těm, kteří mají vlastní les. Zato ta práce s řezáním a sekáním dřeva, ta jistě není pro každého.

Pokud hledáte komfortní a zároveň úsporný způsob vytápění, vyberte si tepelné čerpadlo. Při vytápění tepelným čerpadlem se neunavíte ani neušpiníte, ušetříte spoustu peněz a navíc můžete ohřívat také teplou vodu nebo vodu v bazénu. V létě se některé typy tepelných čerpadel dají použít také k chlazení, tedy jako klimatizace.

Tepelné čerpadlo – drahá nebo levná záležitost?

Jste rozhodnuti pro stavbu nového rodinného domu? Anebo máte postarší domek a hledáte možnosti, jak uspořit při vytápění a ohřevu vody? Pokud myslíte ekonomicky i ekologicky, určitě Vás zaujme možnost vytápět dům pomocí tepelného čerpadla. Když se řekne tepelné čerpadlo, mnoho lidí ihned odvětí, že o něj nemají zájem kvůli vysoké pořizovací ceně. Pravdou je, že ceny kvalitních tepelných čerpadel se pohybují ve statisících, ale na stranu druhou tepelné čerpadlo zaručí takové úspory na energiích, že se Vám vložené finanční prostředky po čase vrátí a pak už budete vytápět dům za malou část toho, co ostatní. Tepelné čerpadlo tak sice znamená vysokou investici, avšak nízké provozní náklady. Oproti tomu investice do konvenčních způsobů vytápění Vás sice bude stát méně, ale z dlouhodobého hlediska za ni kvůli vysokým cenám energií přesto zaplatíte více.

Ekonomika, ekologie a snižování závislosti na dodavatelích

Tepelné čerpadlo je proto vhodné pro každého, kdo myslí ekonomicky a vidí i daleko dopředu. Díky tepelnému čerpadlu se sníží Vaše závislost na dodavatelích energií – pokud ti začnou zdražovat, oproti ostatním spotřebitelům, jež pro vytápění používají plyn, elektřinu nebo třeba uhlí či kupované dřevo, vy budete vždy za dodané energie platit výrazně méně, neboť jich díky vlastnímu tepelnému čerpadlu budete výrazně méně spotřebovávat. Díky pořízení vlastního tepelného čerpadla, které patří mezi alternativní zdroje energie, se navíc chováte ekologicky, protože využíváte obnovitelnou energii, přesněji řečeno nevyčerpatelnou tepelnou energii vody, země nebo vzduchu. Pokud jste dříve topili především v kotli na tuhá paliva, díky tepelnému čerpadlu také výrazně snížíte množství emisí, tedy zplodin vypouštěných komínem.

Úsporné bydlení si vyžaduje úsporné vytápění

Určitě jste již slyšeli o tzv. energetických štítcích, které určují jak je bydlení v konkrétní budově náročné z hlediska vytápění. Jde o Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a dle nařízené Evropské unie jej musí nechat zpracovat každý, kdo chce prodat rodinný dům, přičemž stejná povinnost platí také pro novostavby rodinných domů. Při vypracovávání energetických průkazů pro starší domy se ukazuje, že prakticky každý skončí v té nejhorší kategorii, resp. je vyhodnocen jako velmi neúsporný. Paradoxně totéž platí i pro mnoho domků starých jen několik let. Teprve v posledních letech se většina domů staví tak, aby byly opravdu dobře zateplené a tím pádem úsporné. Na vzestupu jsou kvalitní stavební materiály, díky nimž lze při dodržení všech zásad stavby postavit dům, který bude možno nazvat „energeticky úsporný“, nebo ještě lépe „pasivní dům“.

Netopte „pánu bohu do oken“

Pokud chcete bydlet a vytápět dům úsporně, důležité je dbát na kvalitu provedení stavby a použití moderních a funkčních stavebních materiálů. Bydlíte-li ve starším domku, pak je vhodné investovat také do kvalitních oken a dům účinně zateplit. Pořizování tepelného čerpadla do domu, kde jsou vinou nekvalitního provedení stavby velké tepelné ztráty, by jinak nemělo valného smyslu.

Úsporné bydlení a vytápění – trend nebo nutnost?

Když se hovoří o úsporném vytápění a pasivním nebo nízkoenergetickém bydlení, možná Vás napadá, že jde jen o jakýsi aktuální trend, který po čase zase vymizí. V tomto případě se však ani tak nejedná o trend, jako o nutné kroky – ceny energií se i přes krátkodobé výjimky stále zvyšují a mnozí z nás za topnou sezónu protopí takové částky, až se z toho nejednou protočí panenky a přitíží u srdce. Pokud chcete ceny za své účty rapidně snížit, investujte do úsporného bydlení a vytápění.

Počáteční investice se mnohonásobně vyplatí

Důvod, proč se lidé snaží stavět kvalitní domy, anebo zateplovat starší stavby je jasný – úspora energií za vytápění. Aby byla snaha o úsporu korunována ještě větším úspěchem, je důležité nejen kvalitně stavět nebo zateplovat, ale také zvolit funkční a úsporný typ vytápění domu. Počáteční snaha při výběru kvalitních stavebních materiálů, preciznost provedení samotné stavby a výběr vhodného typu vytápění se tak i přes vyšší investici mnohonásobně vrátí v podobě příjemného, komfortního a zároveň úsporného bydlení.

Za jak dlouho se vrátí investice vložená do tepelného čerpadla?

Již víte, že investice vložená do tepelného čerpadla se po čase vrátí. Jenže za jak dlouho? Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Záleží případ od případu, od konkrétních podmínek. Protože existují různé typy tepelných čerpadel a liší se i použité technologie, nelze návratnost vložené investice paušalizovat. U běžného rodinného domu se však návratnost investice do tepelného čerpadla pohybuje mezi pěti až deseti lety.

Je-li zvolen správný typ tepelného čerpadla a je vhodně dimenzován, dokáže kvalitní tepelné čerpadlo oproti konvenčním způsobům vytápění ušetřit přibližně 40 až 55 % nákladů na vytápění ale i nákladů za klimatizaci nebo ohřev vody. U rodinných domů může úspora v závislosti na velikosti domu a původním způsobu vytápění činit zhruba 20 až 40 tisíc korun za rok. Sami si pak můžete jednoduchým výpočtem odvodit, kolik peněz byste díky tepelnému čerpadlu ušetřili za 5, 10 nebo 20 let. Navíc ceny energií až na vzácné a přechodné výjimky stále rostou, takže úspora bude s postupujícím časem ještě markantnější.

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Výběr tepelného čerpadla není jednoduchá záležitost a určitě se nevyplatí podcenit jej. Je potřeba zohlednit spoustu věcí, předně jak je dům veliký a zda bude tepelné čerpadlo sloužit jen k vytápění domu, nebo také k ohřevu vody. Které technologie se hodí pro Váš objekt a jsou v něm realizovatelné. Zda chcete k vytápění domu využívat výhradně tepelné čerpadlo, anebo dáte přednost kombinovanému vytápění atp. V každém případě se obraťte na odborníka, který Vám vytvoří řešení na míru ideální pro Vaše potřeby a odpovídající Vašim požadavkům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11340 (cesky-magazin.cz#592)


Diskuze a zkušenosti

Tepelná čerpadla Miloš Vlasák | 01.11.2015 14:06
POZOR na společnost Miloš Vlasák jsou to podvodníci.


Přidat komentář