Střešní okna - rady a tipy - Olomouc a okolí

Ten, kdo obýval nebo obývá podkrovní místnosti, jistě moc dobře ví, jak důležitá je správná volba kvalitního střešního okna. Špatně vybrané nebo špatně umístěné střešní okno dokáže takové bydlení silně znepříjemnit.

Střešní okna

Střešní okna se stala v podstatě nepostradatelnou součástí rodinných domů a obytných podkroví bytových domů, které jsou velmi oblíbené. Právě pro ty podkrovní prostory, které jsou obývané, je nutné střešní okno velmi pečlivě volit. Dnes je opravdu z čeho vybírat, protože je na našem trhu nespočet firem, které se zabývají výrobou a prodejem střešních oken z různých materiálů. Střešní okna musí především zajistit dostatečný přísun světla do místnosti, dále tepelnou izolaci, musí větrat, musí být velmi odolné různým klimatickým podmínkám a v neposlední řadě musí zapadat po stránce estetické do celkového výrazu domu. Jestliže při výběru okna oslovíte nějakého osvědčeného prodejce nebo výrobce, určitě Vám rád poradí jak s výběrem okna a jeho doplňků, tak i s následnou instalací.

Střešní okno nebo vikýř

Střešní okno se může oproti vikýři pochlubit některými výhodami. Mezi takové výhody patří zejména, že zajistí do místnosti více světla než vikýř a přitom není nijak potřebné zasahovat do konstrukce střešních krovů. Rozhodnete-li se pro střešní okno, můžete si být jisti, že jste zvolili nejrychlejší a nejlevnější řešení.  Konstrukce vikýře je mnohem složitější a samozřejmě i dražší, nehledě na to, že je těžší vikýř zateplit aniž by vznikly tepelné mosty. Na druhou stranu je pravda, že stavbou vikýře je možné o něco zvětšit podkrovní místnost.

Z jakého materiálu střešní okno vybírat

Střešní okna jsou nejčastěji vyrobena ze dřeva nebo plastu, přičemž dřevěná jsou o něco častější. Dřevo jako takové má dobré tepelné izolační vlastnosti, jsou tvarově stálé a pevné.** Dřevěná střešní okna** jsou většinou vyrobena z lepených dřevěných hranolů, tzv. europrofilů, které mají dobré vlastnosti a zaručují tak dokonalou stabilitu konstrukce okna. Kvalitní dřevo, z kterého jsou europrofily vyrobeny, je opatřeno kvalitní impregnací a konečnou povrchovou úpravou. Dřevěná střešní okna jsou vhodná do místností, kde se očekává relativní vlhkost okolo 40 – 50 %. Do místností s větší vlhkostí, jako jsou koupelny, kuchyně, apod. se více hodí okna plastová.

Podobně jak tomu je i u klasických fasádních oken, je důležitá jak kvalita rámu, tak i kvalita zasklení.  Při výběru okna je tak důležité sledovat součinitele prostupu tepla, který by měl být udáván výrobcem. Aby byl součinitel co nejlepší, používá se dvojité nebo trojité zasklení, se speciální fólií nebo plnění inertními plyny. Při výběru střešních oken nesmíte zapomenout na zastínění, které může být jak z vnitřní tak z vnější strany. Pokud dobře zvolíte prostředky zastínění, je možné místnost zcela zatemnit a ochránit ji před slunečním žárem.

Ideální velikost střešních oken a jejich umístění

Podle určitého pravidla by měla být plocha velikosti zasklení dosahovat nejméně 10% podlahové plochy, díky čemuž dochází k optimálnímu prosvětlení místnosti. Pokud existuje ta možnost, je lepší volit více menších oken, které místnost prosvětlí rovnoměrněji, než jedno veliké zasklení. Při volbě velikosti okna je nutné přihlédnout i ke sklonu střechy, protože čím je střecha plošší, tím je potřeba delší okno, zejména aby z něj byl dobrý výhled jak v sedě, tak i ve stoje. Rozhodující je i umístění okna, čím výše se nachází, tím je v místnosti více světla. Aby byl z okna ideální výhled, měla by být spodní hrana okna asi 85 – 110 cm nad podlahou. Díky takovému umístění, je výhled možný ze sedu i ze stoje. Jestliže nám nezáleží na výhledu, ale pouze na osvětlení místnosti, je možné takové střešní okno instalovat samozřejmě i výše. Střešní okna se umísťují do střech, jejichž sklon je minimálně 15 stupňů, je možné samozřejmě nad sebe kombinovat fasádní a střešní okna. Svůj vliv na umístění bude bezesporu mít i způsob otvírání okna.

Otvírání a větrání okna

Nejčastějším způsobem otvíráním střešního okna je tzv. kyvné okno, které se otáčí kolem vodorovné osy v polovině okenního otvoru. Takové okno je vhodné zejména tam, kde nejsou příliš velké nároky na výhled. Nevýhodou takového způsobu otvírání je především to, že po vyklopení příliš zasahuje do místnosti. Pro náročnější uživatele podkrovních prostor jsou určena výklopná okna, která se vyklápějí ze střechy směrem ven na horních pantech. Aby bylo usnadněno mytí těchto oken, jsou často řešena jako výklopně-kyvná. Dnešní moderní okna, ať již se jedná o klasická fasádní nebo střešní, se vyznačují vysokou těsností, proto je větrání přímo nezbytné. Okna jsou opatřena aretacemi v různých polohách, díky čemuž lze regulovat přísun vzduchu do místnosti. U dnešních moderních oken je samozřejmostí i mikroventilace, která umožňuje průběžnou výměnu vzduchu pomocí ventilační klapky. Okno opatřené mikroventilací umožňuje větrat i když je zavřené, navíc může být opatřeno filtrem proti pronikání hmyzu, sněhu nebo i prachu.

Ovládání střešního okna a jeho údržba

Moderní střešní okna je možné ovládat jednak manuálně nebo elektricky. Pro manuální ovládání je třeba dohlédnout, aby bylo okno umístěno v ideální poloze a ovládací klika tak byla dobře dosažitelná. Pokud je okno z nějakého důvodu umístěno výše, existují speciální pomůcky pro snadnou manipulaci, jako ovládací tyče nebo provázkové ovládání.  V dnešní moderní době jsou již samozřejmostí i okna ovládána elektricky pomocí dálkového ovladače. Existují i moderní elektrické systémy, jež jsou vybaveny dešťovými a slunečními senzory. Takové senzory jsou schopné automaticky regulovat** zavírání oken** i stínících doplňků. Co se týká údržby, je nutné dodržovat rady dané výrobcem oken. Dřevěné rámy je potřeba po určité době opětovně přelakovat, zejména lazurou, vodou ředitelnými laky nebo polyuretanovými laky. Čas od času by se mělo vyčistit vnější lemování okna, kde může být napadáno listí, větvičky, prach, apod. Samozřejmostí je mytí skel, proto by měla být skleněná plocha okna snadno dostupná. K dispozici jsou i okna, která jsou opatřena samočisticím efektem.

Na závěr

Pokud jste se rozhodli, že si v podkroví vybudujete obytné místnosti, určitě se při výběru střešního okna nevyplatí příliš šetřit. Pokud zvolíte levný výrobek, který může být vyroben z nekvalitního dřeva, nedostatečné povrchové úpravy, apod., může být celková cena oprav, nebo výměny v konečném důsledku o mnoho vyšší. Je lepší volit osvědčené značkové výrobky, na které dávají výrobci záruku a kteří také zajistí správnou instalaci okna i s jeho izolací proti vodě. Určitě se nedoporučuje neodborná instalace takového okna, protože by po takovém zásahu nemuselo dobře plnit svoji funkci a mohlo by být dokonce znehodnoceno. Pokud je okno správně zvoleno a nainstalováno, zaručí Vám dostatek světla v místnosti, dobře větrá a v neposlední řadě dodá podkroví i správný nádech a výraz.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11292 (cesky-magazin.cz#116)


Přidat komentář