Příprava okrasné zahrady na zimu

I ti největší opozdilci mají letos šanci dát si zahrádku před příchodem zimy do pořádku. I když jsou rána mrazivá, přes den svítí sluníčko a nic nebrání tomu, aby naše okrasná zahrada byla pečlivě připravena na zimní období.

Podzimní práce na zahradě

Zazimování okrasné zahrady umožní její klidný vegetační spánek a odpočinek a zároveň dodá tolik potřebných sil na příští jaro. Pro nás, zarputilé milovníky udržované zeleně, to znamená, dát do pořádku poslední resty, které jsme nestihli, aby zahrádka pod příkrovem sněhu neutrpěla žádné škody. Toto podzimní období je zároveň časem, kdy se můžeme věnovat zásadní změně dispozice naší** okrasné zahrádky**, jako je nové zakládání skalky, kdy navozíme a navršíme vhodné kameny, provádíme** výkopové práce pro přípravu jezírka** nebo zakládáme** nové záhony**. Je to také období, kdy můžeme vytvořit nové chodníčky, změnit oplocení a při tom neublížíme zeleni a neomezíme její provoz na který jsme zvyklí z léta.Velkou výhodou architektonických úprav a změn na podzim je, že máme čas přemýšlet, čím nové plochy z jara osadíme a na když sleze poslední sníh, můžeme se věnovat detailům samotné výsadby.

Květiny, keře, stromy, trávník

Příprava samotné okrasné zeleně na zimní období, spočívá v** řádném pohrabání trávníku** tak, že jej zbavíme listí, mechu, zaschlých trav a polámaných větviček a máme-li možnost provedeme jeho** provzdušnění**, nikdy nezapomene přihnojit, to je důležité. Rostliny, které budou vystaveny zimnímu nečasu překryjeme chvojím, stejně jako okrasné cibuloviny např. tulipány, narcisy, které se nám za tuto péči, zjara odmění zářivými barvami. Jiné cibuloviny, které naopak sadíme až zjara nebo začátkem léta, vyryjeme a uložíme do chladna a temna. Okrasné keře a stromky lze zahalit do ochranných obalů a jejich kořenový systém zabezpečíme navršenou zeminou, kompostem, chvojím, mulčovací kůrou nebo využijeme spadaného listí.

Pokud stále převažuje suché počasí a přes den teploty neklesají pod 10°C, můžeme s citem zavlažovat, pozor, aby nadbytečná voda během noci nezmrzla a nezpůsobila nenapravitelné škody. Mladým kmínkům můžeme zhotovit ochranná pouzdra, která by měla zajícům** zabránit jejich ohlodání**. Naopak, pro ptáčky připravíme krmítka, aby měli v zimě dostatek potravy a my je mohli pak v teple domova sledovat. Pokud si nejsme jisti, že některé naše trvalky nevydrží kruté mrazy, raději je vyryjeme i s hliněným balem a umístíme k uskladněným cibulovinám. Jako úložné boxy se velice dobře osvědčí papírové kartónové obaly, které lze získat zadarmo v supermarketech. Rostliny, které slouží k celoroční okrase např. buxusy a jsou umístěny v okrasných květináčích, raději zabezpečíme izolační vrstvou, aby nedošlo k promrznutí kořenů a odstraníme je z návětrných míst. Naši pomoc potřebují i rostliny, kterým hrozí, že by je těžký sníh polámal, ty svážeme nebo jim připravíme pomocné opěrné konstrukce z tyčoviny.

Zahradní nábytek

Nezapomeneme** zazimovat zahradní nábytek**, sklidit a vyčistit zahradnické nářadí i stroje, které nám během roku pomáhaly např. sekačka, křovinořez nebo čerpadlo. A nastal čas, kdy se můžeme zamyslet nad budoucí podobou naší okrasné zahrady. Pro radost, můžeme ještě osamělý trávník lucerničkami, které rozsvícené v zimě na sněhu navozují kus pořádné romantiky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11284 (cesky-magazin.cz#46)


Přidat komentář