Přenosné přímotopy

Máte chatu? Pokud přijedete v chladném období roku na chatu, obvykle dlouho trvá, než se chata vytopí kamny nebo krbem, pokud v chatě nějaké kamna nebo krb vůbec máte. Řešení, jak svou chatu snadno a rychle vytopit by mohlo spočívat v použití přímotopu.

Přímotop je jinak řečeno přenosné elektrické topidlo. Přímotopy se nejčastěji používají na chatách, ale samozřejmě to neznamená, že jsou určené jen a jen na chaty. Použít se dají v jakémkoliv prostoru, který potřebujeme rychle vytopit, nebo kde z nějakého důvodu nemáme, co se týče vytápění, jinou možnost, například v garáži, v dílně, ve sklepě nebo v již zmíněné chatě. Co však nutně potřebujeme, pokud chceme přímotop použít, je elektrická zásuvka, protože přímotopy fungují jen na** elektřinu**.

Přímotopy po ekonomické stránce

Přímotopy mají tu výhodu, že prostor zahřejí docela rychle, ale ve srovnání s klasickým plynovým topením, kamny, krbem nebo kotlem na tuhá paliva vyjde jejich provoz nejdráž. Záleží ovšem i na tom, jak dobře je prostor který chceme vytápět izolován od vnějšího prostředí. Například pokud budeme chtít vytápět chatu, která má jen tenké dřevěné stěny, pak budeme muset topit téměř bez přestávky a na plný provoz. Pokud však budeme chtít vytopit zděnou chatu se stěnami širokými alespoň 30 centimetrů, pak ji díky lepší izolaci stěn jistě vytopíme snáze a za méně peněz. Co se týče** pořizovacích cen přímotopů**, ty jsou velmi různé. Pohybují se od několika stokorun až po přibližně 5000 korun za designové přímotopy s efektem reálného ohně.

Druhy přímotopů

Na výběr máme čtyři druhy** elektrických přímotopů:**

Teplovzdušný ventilátor

Elektrická energie přiváděná do teplovzdušného (nebo také horkovzdušného) ventilátoru je přeměňována na teplo v odporových článcích. Vzniklé teplo pak ventilátor vžene do prostoru, takže tento přístroj vytopí menší uzavřenou místnost poměrně rychle. Nevýhodu ventilátoru je ovšem to, že ventilátor (tedy větrák) víří prachové částice, což by mohlo vadit třeba alergikům.

Tepelný konvektor

Podobným typem přístroje jako teplovzdušný ventilátor je tepelný konvektor, který do sebe spodem nasává studený vzduch a jeho vrchní částí z něj vychází vzduch již teplý, ohřátý. Někdy bývá ventilátor součástí i konvektoru, takže i v tomto případě je možno použít ventilátor k podpoře cirkulace teplého vzduchu po místnosti. Není to ale tak nutné, jako v případě teplovzdušného ventilátoru, protože teplý vzduch vycházející z horní části konvektoru již sám o sobě zajišťuje cirkulaci vzduchu v uzavřené místnosti.

Infračervené a halogenové zářiče

Zářiče na rozdíl od konvektoru nebo ventilátoru ohřívají nejprve osoby a předměty a teprve od nich se odráží teplo do místnosti a ohřívá se tím i vzduch. Zářiče, které někteří z nás možná znají pod pojmem „horské sluníčko“, jsou však vhodné spíše pro zahřání jedné osoby nebo malé místnosti, třeba koupelny, protože zahřívají pouze ty osoby a ty předměty, na které jsou namířeny, nikoliv celou místnost, jak je tomu v případě ventilátoru nebo konvektoru.

Olejový radiátor

Asi nejúčinnějším typem elektrického přímotopu je olejový radiátor, jehož výhřevnost se rovná klasickému radiátoru a jehož masivní kovové tělo naplněné elektrickým proudem zahřátým olejem má schopnost akumulace tepla, takže i po vypnutí zůstává nějakou dobu horký a stále hřeje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11286 (cesky-magazin.cz#51)


Přidat komentář