Péče o nábytek z masivu

Nábytku z masivu se žádný jiný materiál nevyrovná. Pořídili jste si konferenční stolek, jídelní stůl, nebo kuchyňskou linku z masivu? Abyste se mohli těšit z krásy a funkčnosti nábytku po dlouhou dobu, je třeba o něj náležitě pečovat.

Masivní nábytek v našich domovech

Proč volit masivní nábytek, místo například nábytku z dýhy, laminátové desky? Masiv, jako přírodní materiál se může pochlubit hned řadou výjimečných vlastností. Dřevo nejenže příjemně a charakteristicky voní, ale také dýchá. Díky tomu může nejen přijmout vůni Vašeho domova, ale i vydávat. Dřevo také může absorbovat vlhkost. Následně se postará o navrácení vlhkosti postupným uvolněním. Nejen díky tomu se stará o zdravější a příjemnější klima v bytě, domě.

Druhá stránka masivního dřeva

Na druhou stranu je však třeba počítat, že masiv může být více náchylný k rozličnému poškození. A to platí nejen pro masivní nábytek, který jste si zakoupili tak, jak v podstatě vyšel z výrobní linky, či od soukromého truhláře, tj. bez namoření, případně i bez nalakování.

V souvislosti s** masivem** je třeba být opatrnými při případném vylití tekutiny, při jeho znečištění pokrmy, při otisku špinavými ruky, při pokládání těžších předmětů, při prudkém nárazu nějakého předmětu, při zašpinění psacími potřebami aj.

Péče o masiv z hlediska jeho povrchové úpravy

Řekne-li se masiv, jedná se vždy o kousek nábytku vyrobeného ze dřeva. Jdete-li si koupit masivní nábytek, nebo si ho necháte vyrobit od truhláře, máte ještě možnost vybírat z hlediska jeho povrchové úpravy. Můžete si zvolit masivní nábytek, který je s lakovaným povrchem, nebo ošetřený voskem, olejem aj. Konkrétní povrchová úprava pak vyžaduje svoji speciální péči. V souvislosti s tím také jednotlivé povrchové úpravy disponují svými výhodami a nevýhodami.

Péče o masivní nábytek – navoskovaný, naolejovaný

Masivní nábytek, který je ošetřený voskem, či olejem, se může pochlubit řadou výhod. Nejenže významně odpuzuje prach, špínu a je antistatický. Z masivního nábytku upraveného olejem, voskem, se budete moci těšit skutečně po dlouhá léta, aniž by se to nějakým negativním způsobem odrazilo na jeho vzhledu. Samozřejmě, že je vyžadováno trochu té péče z Vaší strany.

Používejte přímo určené čisticí prostředky

V každé domácnosti se najdou rozličné čisticí prostředky, včetně těch, které je možné použít na nábytek a zbavit ho tak prachu, otisku prstů a dalších nečistot. Než však použijete jakýkoli čisticí prostředek, přečtěte si pozorně etiketu. Mělo by na ní být uvedené, zda je prostředek vhodný pro ošetření masivního nábytku. Ovšem, vůbec nejlepší je, pokud si pořídíte čisticí prostředky, které Vám doporučí konkrétní výrobce.

Ošetření nábytku olejem

Masivní nábytek je třeba pravidelně ošetřovat speciálně určeným voskem, nebo olejem. Častokráte sice platí rčení, že málo znamená více. V tomto případě však s voskem a olejem nešetřete. Olej naneste na měkký hadřík a přetřete jím nábytek. Ponechte nábytku čas, aby mohl potřebný olej vsáknout. Poté nábytek vytřete měkkým hadříkem, a to do sucha.

Časové rozmezí ošetření nábytku olejem

Jak často je dobré tímto způsobem ošetřovat nábytek? Nelze jednoznačně říci, zda postačí ošetřit nábytek jednou za čtvrt roku, měsíc, či čtrnáct dnů. Hodně totiž záleží, jak k nábytku přistupujete, jak ho používáte, kde bydlíte aj. Ničemu však nebrání, pokud byste nábytek olejem ošetřili častěji, než by bylo třeba. Jeho další údržba pro Vás pak bude rychlejší i snadnější.

Co dělat, když nábytek znečistíme

Nemusíme mít zrovna malé děti, aby došlo ke znečištění nábytku. Stačí trocha neopatrnosti, nepozornosti a hned může dojít k vylití tekutiny, nebo přesunu části pokrmu z talíře na stůl. Není třeba však být neustále ve střehu. Nakonec by to dopadlo tak, že byste byli ve stresu z toho, aby se na povrch nábytku něco nedostalo. Při návštěvě byste pak doslova hypnotizovali hosty, jejich každý pohyb, jak pijí a jedí. Určitě se uvolněte.

Rychlé a snadné ošetření nábytku při nehodě

Je však zapotřebí pamatovat na to, že dojde-li k vylití tekutiny, nebo upadnutí pokrmu na povrch stolu, určitě co nejdříve zasáhněte. Stačí povrch otřít jemným, vlhkým hadříkem. V případě, že jste nezanedbali předchozí krok, tj. dostatečné a pravidelné naolejování, pak se nemusíte obávat žádných skvrn.

Ošetření nábytku se zaschlou skvrnou

Může se i lehce stát, že přehlídnete nějaký ten flíček způsobený vodou, nebo pokrmem. A to zvláště, máte-li většinu nábytku z masivu. Něco jiného je, pokud máte třeba jen konferenční, nebo jídelní stůl z masivu, či celou kuchyňskou linku, nebo vestavné skříně. Co však v případě, že skvrna na povrchu nábytku zaschla? Je možné se této skvrny zbavit, aniž by byla po vyčištění stále na nábytku patrná?

Pokud tedy objevíte nějakou tu hodinu zaschlou skvrnu, nebo dokonce stopy po tužkách, fix, které zůstaly po tvorbě Vašich dětí, pak zapomeňte na jemný hadřík. Do boje se skvrnou se budete muset vydat s přímo určenou brusnou houbičkou. I tu Vám doporučí konkrétní výrobce, nebo prodejce nábytku. Nepleťte si však houbičku třeba s drátěnkou, ať už kovovou, nebo z umělých vláken. Tím byste mohli nenávratně poškodit patinu a povrch masivního nábytku. Díky brusné houbičce se zbavíte nečistoty, a to aniž by došlo k poškození povrchu Vašeho cenného masivního kousku.

Když dojde k utvoření důlku do dřeva

Při větším nárazu do masivního nábytku, může dojít k poškození jeho povrchu. To samé se může jednoduše stát, pokud máte doma malé děti. Stačí mžik a ty hračkou, nebo jiným předmětem mohou udělat rýhu do nábytku. Nemusí ještě jít o neopravitelnou škodu. Zkuste jeden z triků, díky kterému se povrch nábytku opět vyhladí. Budete potřebovat napařovací žehličku a trochu té trpělivosti. Teplotu žehličky nastavte na mírný stupeň a postupně napařujte místo nehody. Napařování provádějte v časových úsecích. Jakmile zmizne proláklina, pak je nutné dané místo ošetřit olejem, viz výše.

Když dojde ke škrábanci na nábytku

Vedle důlku je pak druhou nejčastější nehodou případné poškrábání nábytku. Nejen malým dětem, ale i nám dospělým se může stát, že nábytek poškrábáme, nebo do něj uděláme rýhu. I škrábanec, nebo rýhu je možné odstranit výše uvedeným způsobem, tj. za pomoci napařovací žehličky. Pokud je však rýha hlubší, pak přenechejte renovaci nábytku na truhláři. Ten má nejen zkušenosti s opravami, ale také disponuje patřičným nářadím. Truhlář zhodnotí stav nábytku a podle míry poškození ho přebrousí. Přebroušení by však možné nebylo u nábytku, které by bylo z lamina, nebo dýhy. U takového byste si museli vystačit jen s korekčními tužkami.

Péče o masivní nábytek – lakovaný

Významný rozdíl, který spočívá mezi masivním nábytkem navoskovaným, naolejovaným a masivním nábytkem lakovaným, je jeho oprava při případném poškození. Rozhodnete-li se pro nákup masivního nábytku, který je lakovaný, pak bohužel při jeho poškození, nestačí opravit jen konkrétní místo. Naopak je třeba přistoupit ke kompletní renovaci povrchu nábytku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11293 (cesky-magazin.cz#136)


Přidat komentář