Návrhy a realizace zahrad, prořez stromů

Zahrada by měla být založena s ohledem na její budoucí růst. Stejně tak by se měl zohlednit i účel, ke kterému bude zahrada sloužit. Zvážit je nutné také zahradní styl a zda bude ladit s okolím.

Zahrada pro život

Tvorba dnešních zahrad se od té dřívější liší. Jde zejména o to, že dřívější zahrada sloužila převážně k pěstování zeleniny a ovoce. Pobyt lidí a relaxace byly až na druhém místě. Dnes je tomu naopak. Záhony zeleniny ustoupily, skleník a pařeniště nahradil bazén, ovocné stromy nahradily z části nízko údržbové dřeviny. Zahrada je dnes především místem pro relaxaci, pro setkávání se s rodinou a přáteli při společenských akcích, grilování nebo jen tak u kávy. Tomu odpovídá i styl zahrady a její uspořádání. Dokonce dnes se více než kdy jindy dodržují vyhraněné styly zahrad. Ty se zakládají podle precizně vypracovaného projektu zahradnickými firmami, které celou realizaci zahrady provedou na klíč. A nejen to. Zahrada často již není místem, kde trávíme čas okopáváním a pletím. I tuto péči o zahradu nahradila práce odborníků. Vyplatí se zejména tam, kde jsou zahrady v orientálních a moderních stylech.

Návrhy a realizace zahrady

Mnoho lidí se domnívá, že realizace nové zahrady na takzvané čisté pláni je to nejlepší co může být. Ale ne vždy tomu tak je. Chybí zde vzrostlé stromy, dominanty a vůbec celkově je nutné velmi dlouho čekat, než zahrada poskytne to pravé útočiště. Je nutné počítat s tím, že zahrada se zpočátku musí osázet velmi řídce, poněvadž stromy a keře se budou rozrůstat a později budou potřebovat více prostoru. Tuto nevýhodu lze změnit ve výhodu výsadbou doplňkových rostlin, jako jsou letničky a dvouletky. Tak zahrada nebude působit prázdně a vy budete moci sledovat, jak se rozrůstá a sílí. Aby však byla její realizace opravdu úspěšná je zapotřebí vypracovat podrobný plán. Ten vám vyhotoví buď zahradní architekt, nebo zahradní designer. Často je najdete přímo v zahradních firmách, které návrhy zahrad nabízejí. Zahradní firmy vám připraví nejen návrh zahrady, nejčastěji v 3D programu, s možností vizualizace, kde uvidíte svou zahradu v různé denní době a také jak bude vypadat za 5, 10, 15, nebo 30 let, ale provedou celou realizaci zahrady na klíč. Navíc se vám může zahradní firma o zahradu i postarat. Zejména ze začátku je pravidelná odborná péče zahrady žádoucí.

Řez ovocných a okrasných stromů a dřevin

Aby stromy prospívaly je zapotřebí je prořezávat a také řezem upravovat. Řez má svá pravidla a nesmí se provádět, kdy vás napadne. Řez ovocných stromů se provádí po zimě a pak v létě. Řez okrasných dřevin se provádí podle toho, kdy kvetou. Stromy je nutné prořezat a upravit i v případě, že jsou velmi přerostlé a je zanedbána jejich údržba. Zde je nutné rozložit řez na několik let. Jinak se může stát, že strom bude reagovat buď velkým přírůstkem výmladků, může přestat rodit nebo může dokonce i uschnout. To se týká zejména ovocných stromů a nejvíce meruněk, broskvoní a také švestek. Existuje také zdravotní řez, jehož úkolem je záchrana poškozeného stromu. Pokud tedy váš oblíbený strom poškodí vichřice nebo bouřka, určitě neváhejte a nečekejte, ale hned si objednejte u zahradní firmy zdravotní řez stromu, který zahrání strom před pokácením.

Okrasný řez

Jinak také řez tvarovací nebo tvarování keřů do tvaru koule, kužele nebo prostě jen udržení hezkého tvaru stříhaného plotu. I to jsou služby, které vám zahradní firma nabízí. Pokud si tedy netroufáte na čistý, rovný střih, pak se raději obraťte na služby odborníků. A nejlépe, pokud si tyto služby objednáte celoročně. Váš živý plot tak bude ostříhaný ve správnou dobu a vždy bude vypadat perfektně.

Zimní řez stromů

Provádí se po zimě, v době, kdy venkovní teplota již neklesá pod 8 stupňů. Výjimkou je zimní řez u vinné révy, kde má být teplota nižší. Zabrání se tak ronění mízy. Teplota při prořezávání stromů je důležitá. Pokud je totiž příliš nízká, tak i na jaře mohou stromy ještě namrznout. Navíc dřevo je velmi křehké, a silnější větve se mohou vylomit či prasknout i v místech, kde to nechcete. Pokud s řezem otálíte, a teplota stoupá delší dobu nad osm stupňů, pak řez strom oslabí.

Letní řez stromů

Neprovádí se u všech stromů ve stejnou dobu. Záleží na tom, o jaký strom jde, na tom, co se má řezem dosáhnout. Letní řez je ještě složitější než řez zimní. Řeže se v době, kdy má strom listí a tak větve nejsou jasně vidět.

Řez okrasných kvetoucích dřevin

Zde je třeba řezat podle doby, kdy dřeviny kvetou. A některé kvetoucí dřeviny se neřežou vůbec. Jde například o hortenzie. Těm se pouze odstraňují odkvetlá květenství a namrzlé a uschlé větve. Řez by znamenal ztrátu nádherných květů.

Řez odborníkem

Jak je vidět, řezat stromy je celá věda. A člověk se ji nenaučí pouhým přečtením odborné publikace. Řez stromů se učí od odborníků a často trvá hodnou dobu, než i začínající profesionál dostane ten správný pohled na strom nebo keř. Navíc špatně ořezaný strom již ničím nespravíte. Prostě, pokud z jabloně uděláte bonsaj, tak ji sice možná dorostou nové větve a časem snad začne i plodit, ale svou dřívější krásu již nezíská. Mé doporučení tedy zní. S řezem se raději obracejte na odborníky. Získáte tak nejen krásné a zdravé stromy, ale i plodné stromy, které vám budou pravidelně dávat ovoce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11319 (cesky-magazin.cz#296)


Přidat komentář