Markýza - zastínění na terase či balkónu

Markýza je spolu se žaluziemi a roletami považována za základní venkovní stínící techniku. Slouží k zastínění poměrně rozlehlé plochy, kdežto žaluzie a rolety spíše zabraňují průniku světla a tepla do interiéru.

Markýzy

Markýzy patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji pořizovanou stínící techniku na terasy, balkony a vůbec do exteriéru. K výhodám markýz patří především to, že dokážou zastínit poměrně velký prostor a uchránit nás před slunečním zářením. Markýzy jsou vhodné nejen na terasy a balkóny, ale své uplatnění nachází také na dvorcích a zahradách, jakož i na zahrádkách restauračních zařízení.

Z čeho jsou markýzy vyrobeny?

Textilová část markýz se vyrábí ze 100 procentního akrylového vlákna. Díky této volbě materiálu můžete počítat u markýzy s dlouhou životností, se stálobarevností, s odolností vůči UV záření. Navíc je odolná vůči vodě a plísním a vyznačuje se antistatickými vlastnostmi. Markýza zajistí svým majitelům i v horkých slunečních dnech stín a chládek, navíc v dešti pod ní nezmokneme. Nejčastěji se s markýzami setkáváme na terasách, balkónech, u pergol, v zimních zahradách nebo před obchody.

Druhy markýz

Markýzy se vyrábí v několika druzích. Vybírat tak můžete markýzu pevnou, sklopnou, svislou, samostatně stojící, výsuvnou nebo velkoplošnou. Všechny tyto markýzy mají jedno společné a tím je cíl poskytnout majiteli co nejlepší komfort. K nejčastějším druhům markýz ve městech a v ulicích patří markýzy košové, které jsou na textilii zdobeny reklamou některé z restaurací či obchodu. Tyto markýzy se vyznačují i různou barevností, aby byly nepřehlédnutelné. U domů se pak setkáváme se všemi ostatními druhy markýz, které jsou nejčastěji prodávány v dvoubarevném pruhovaném vydání, např. zeleno-bílé pruhy, apod.

Parametry markýzy

Markýzy jako venkovní stínicí technika** zastiňují větší plochy** a stávají se pevnou součástí domu. Svým atraktivním vzhledem navíc dotváří celkový design domu. V prodejnách se můžete setkat až s téměř 20ti typy konstrukcí markýz a se stovkami barevných odstínů. Díky tomu si každý majitel domu vybere přesně takovou, která mu bude ladit k fasádě domu a k celému okolí tak, aby se markýza stala nepostradatelnou součástí domu, nikoliv rušivým elementem. Minimální šířka markýzy je 180 cm, maximální pak 1200 cm. Vysunout markýzu lze od 150 do 500 cm. Markýzy můžete ovládat ručně, motorem, klikou, nebo slunečním, dešťovým či větrným čidlem. O vhodnosti typu ovládání by Vás měl informovat prodejce, který Vám doporučí typ ovládání tak, aby splňoval Vaše potřeby.

Montáž markýzy

Markýzy nejčastěji montují firmy, které stínicí techniku přímo dodávají. Pokud jste šikovní, pak se můžete do montáže pustit sami, ovšem to se nedoporučuje. Markýzy sice nepatří k nejdražší stínicí technice, avšak pokud byste ji měli svým amatérským přístupem poškodit, nebo poškodit fasádu svému domu, pak se Vám to rozhodně nevyplatilo. Samotná montáž probíhá tak, že se nejprve vyvrtá otvor, který se vyfrézuje a vyčistí, a poté se do něj vloží sítko, vytlačí se chemická malta a vloží se systém určený pro ukotvení markýzy. Poté, co malta ztvrdne, se spáry vyplní silikonem nebo lepidlem a až poté je možné namontovat držák.

Venkovní košová markýza

Tuto markýzu můžeme nejčastěji vidět u výloh nebo u vchodů do různých objektů. Setkat se s nimi můžete různě na náměstí, v uličkách a ve městech. V těchto případech markýza slouží nejen jako protisluneční clona, ale také jako poutavá reklama, která připoutá pozornost potenciálních zákazníků procházejících kolem. Venkovní košové markýzy zkrášlují budovy, stávají se jeho dominantou. Markýzy se vyrábí v trojúhelníkovém tvaru, ale vidět můžete i kopulovitého tvaru, které jsou ze všech nejkrásnější.

Venkovní výsuvná markýza

Mezi nejoblíbenější a nejčastěji vídané markýzy patří markýzy výsuvné. Díky jejich provedení je možné látku na markýze dokonale napnout a to v každé pozici vysunutí, nejen když je vysunutá úplně. Výsuvné markýzy se stávají nepostradatelnou součástí teras, balkónů, dvorků, pergol. Takové markýzy se vyrábí na míru, ale můžete si pořídit i univerzální velikost, která se nachází přímo na prodejně. Na markýzy se poskytuje záruka jako na každý jiný výrobek, některé markýzy mají až 60 měsíců záruku. Výrobci si jsou kvalitou markýz jisti, neboť než je dají do oběhu, testují je v náročných klimatických podmínkách. Nejčastěji se markýzy ovládají klikou, ale setkáváme se také s markýzami ovládanými motorem na dálkové ovládání, které je pohodlnější, však dražší, nebo motorem na pevně kotvený vypínač. Vhodným doplňkem může být čidlo deště, větru, nebo slunce.

Venkovní sklopné markýzy

Sklopné markýzy se vyznačují svou velmi lehkou konstrukcí. Jsou vhodné tedy na ty objekty, které nesnesou velké zatížení. Dodávají se v různých rozměrech, od sklonu 90 až 180. Konstrukce venkovní sklopné markýzy bývají buď bílé, stříbrné nebo různě lakované barvy. Sklopnou markýzu je možné doplnit volánem, který se případně nachází v ramenou markýzy. Ze všech typů markýz je právě sklopná markýza nejodolnější vůči větru.

Velkoplošné markýzy

Jak již sám název napovídá, velkoplošné markýzy jsou určeny pro zastínění velkých ploch. Základních prvkem markýzy je nosný ocelový profil 35x35 mm. Vzhledem k tomu, že je profil takto nosný, lze konzoly pro uchycení markýzy libovolně posouvat a markýzu tak nakonec ukotvit na několika místech. Kloubová ramena zajišťují úplně napnutí textilie. Na velkoplošné markýze může být navíc namontovaná stříška, která ochraňuje textilii markýzy před deštěm.

Samostatně stojící markýza

Samostatně stojící markýzy se používají v zimních zahradách nebo v jiných prosklených stavbách. Opět se vyznačují dokonalým napnutím látky, což zajišťují plynové pružiny, které jsou umístěny v koncové liště.

Jak zastínit zimní zahradu a pergolu?

Pro tento účel se používají markýzy střešní a stropní. Pokud i vy máte doma vybudovanou zimní zahradu, pak je potřeba ji chránit především v létě před velkými vedry. Pro tyto účely byly navrženy a vyrobeny stropní markýzy, které jsou konstruované pro to, aby zakryly velké plochy. Tento druh markýz je vyroben k tomu, aby zajišťoval průběžné zastínění. Výhodou těchto markýz je, že nemusí být montovaná samostatná clona pro svislou část clony, čímž není nijak narušen výhled.

Závěr

Pokud přemýšlíte, jak zajistit stín na balkóně, terasu či v zimní nebo v klasické zahradě, pak Vám doporučujeme markýzu. Markýza navíc činí letní dny snesitelnými a Vy se máte kde před sluníčkem schovat. Pokud si necháte markýzu nainstalovat na balkón, terasu či lodžii, pak Vám výrazně pomůže i s přehřátým interiérem, který bude ve stínu a zůstane tak po celý den studenější. Markýzy jsou vhodným ochranným prvkem také před deštěm, a také proti silnému větru, čemu jsou také uzpůsobené. Markýza Vám zajistí optimální tepelnou pohodu a klima v interiéru a chrání Vás před pohledy zvědavců, kteří jinak mají výhled do interiéru nebo na terasu či dvorek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11343 (cesky-magazin.cz#621)


Přidat komentář