Kuchyňské spotřebiče, příprava nápojů

Nové domácí spotřebiče nemají jen celou řadu nových a užitečných funkcí, ale jsou také mnohem úspornější. Mimoto mají často i zajímavější vzhled a umožnují například přípravu kávy doma stejně jako v kavárně.

Domácí spotřebiče

Nejvíce domácích spotřebičů najdete samozřejmě v kuchyni. Hned v závěsu je obývací pokoj. Ovšem kuchyně je místem, kde všechny spotřebiče slouží k ulehčení práce. Moderní elektrospotřebiče se do našich kuchyní dostaly již snad ve všech možných provedeních. Dokonce nahradily i některé ruční spotřebiče. Důležitým kritériem jejich výběru však je nejen vzhled, ale zejména funkčnost a úspornost. Často se vyplatí zbavit se starého kuchyňského elektrospotřebiče a koupit nový úsporný. Důležité je to zejména u spotřebičů, jako jsou mrazáky, chladničky, trouby a to ty klasické i mikrovlnné. Další, co moderní spotřebiče umožňují, je jejich rozebíratelnost. To znamená i pohodovou údržbu, kterou usnadňuje i možnost mýt téměř všechny součásti spotřebiče v myčce.

Kuchyňské spotřebiče

Kuchyň můžeme vybavit nepřeberným množstvím moderních elektrospotřebičů, které nám usnadní práci. Existují však spotřebiče, které jsou nejen kvalitní, ale uzpůsobené pro malé byty a garsonky. K takovým patří malé ledničky s mrazáčkem. Dalším chladícím spotřebičem jsou vinotéky nebo moderní zmrzlinovače. Mezi drobnější, ale důležité elektrospotřebiče patří rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba, kávovar, espresso, toustovač, opékač topinek, odšťavňovač, kuchyňský robot, kráječ. Dnes se ani nejmenší kuchyně neobejde bez mikrovlnné trouby. Stále více se uplatňují i parní hrnce. Pak jsou tu samozřejmě spotřebiče pro úklid a péči o prádlo. Zde je důležité vybírat opravdu** kvalitní a úsporné spotřebiče**. Zapomenout nelze ani na** spotřebiče**, které patří k domácí pohodě. Patří sem například ventilační přístroje, topení i klimatizace. Výběr samozřejmě záleží na individuálních požadavcích uživatele i na velikosti kuchyně samotné.

Příprava nápojů

Nápoje jsou důležité z mnoha hledisek. Za prvé pít je nezbytné. Za druhé pít bychom měli nápoje kvalitní. A za třetí důležitý je i požitek z nápoje. Pro přípravu nápojů je důležitá kvalitní varná konvice. Pro přípravu kávy zase můžete vybírat kvalitní kávovar nebo espresso. Pro nápoje plné vitamínů volte vysoce kvalitní odšťavňovač.

Rychlovarná konvice

Najdete ji snad v každé rodině, v každé kanceláři, na pracovištích, v kuchyňkách. Prostě všude. Jde o kuchyňský přístroj, který se stal součástí nejen našich domovů, ale i samozřejmou součástí života. Konvici zapínáme mnohokrát za den. Pomáhá připravovat čaj, kávu, horké nápoje, instantní nápoje i polévky. Ohřívání  vody v konvici je mnohem rychlejší než například v mikrovlnné troubě nebo na sporáku. Konvice je také mnohem úspornější, a to i přesto, že po spuštění tlačítka odebírá velké množství elektrické energie. Nejdůležitější součástí konvice je topná spirála, která může být buď krytá, nebo přímo v nádobě. Tam, kde je velmi tvrdá voda se vyplatí zakoupení varné konvice s krytou spirálou. Konvice se pak lépe čistí. Každá varná konvice má také termostat, který vypíná při dosažení teploty, kterou si určíte nebo bodu varu. A jsme u vaření nápojů. Respektive vody pro nápoje. Každý nápoj potřebuje k svému zalití jinak teplou vodu. Nejvíce je tomu u přípravy instantních čokolád a kávy a pak samozřejmě u čajů všech druhů. Proto se vyplatí koupě varné konvice s termostatem, který jde nastavit asi od 70 do 100 stupňů. Výhodné také je, když má konvice možnost udržení teplotu po určitou dobu.

Kávovar – překapávač

Překapávaná káva je u nás oblíbená již léta. Kvalitní překapávač je často součástí kanceláří, kuchyněk, školících center i našich domovů. Pro přípravu kvalitní překapávané kávy je lépe používat světleji praženou kávu, protože je méně hořká a více vyniknou její aromatické vůně a kyselinky v ní obsažené. Doporučuje se i spíše káva s převažující arabikou než robustou. Káva je pak jemnější a lépe chutná. Moderní překapávače na kávu jsou vybaveny elektronickým ovládáním s LCD displejem, časovačem s možností nastavení až 24 hodin, ukazatelem hladiny pomocí průhledu a plováku, otočným filtrem se zabráněním odkapu, a automatickým vypínačem, který ohřev kávy vypne po 2 hodinách nečinnosti.

Kávovary na espresso

Espresso, kapučíno, latte – tak to jsou oblíbené kávy dnešní doby. Dát si některou z nich o polední pauze, po práci nebo o víkendu s přáteli je více než příjemné. A dnes již na žádnou z těchto káv nemusíte chodit do speciální kavárny nebo do restaurace. Na své si přijdete i doma. Tedy, pokud si koupíte nový kávovar na espresso. Je sice dražší, ale i za vyšší cenu se opravdu vyplatí. Káva z něho je výborná, přesně namíchaná s mlékem, s krásnou hustou pěnou. A je kdykoli k dispozici. Výběr espressa doporučuji opravdu velmi opatrný. Jde o to, že levná espressa naprosto nemají tu očekávanou kvalitu hotové kávy. Mnohem lépe je vybrat kávovar, který toho umí více a také více vydrží. A věřte, že kvalita se dá vybrat i za rozumnou cenu. Takový kávovar má speciální program na automatické čištění a odvápnění a nastavení tvrdosti vody. To je důležité zvláště tam, kde je velmi tvrdá voda. Má provozní tlak alespoň 18 barů, může používat zrnkovou i mletou kávu, připraví horkou vodu i mléko, což vám umožní přípravu čokolády pro děti, a samozřejmostí by mělo být i upozornění pro dolití vody, a automatické vypnutí přístroje.

Odšťavňovač

Patří mezi zvláště zdravé pomocníky. Vyplatí se zejména, pokud máte zahrádku a tím i přístup k čerstvému ovoci a zelenině. Budete-li odšťavňovač kupovat, vybírejte ten, který má dvoufázové odšťavňování pomocí lisu. Pracuje tak, že nejprve ovoce rozdrtí a pak stlačí tak, že získáte o 50% více šťávy než u klasických odstředivkových odšťavňovačů. Navíc tento typ odšťavňovače je možné použít i na bylinky a ořechy. Pokud nemáte dostatek ovoce, pak se vám jistě vyplatí alespoň lis na citrusy, který vám umožní připravit výbornou šťávu bez konzervantů, a tudíž s vysokým obsahem vitamínů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id11320 (cesky-magazin.cz#305)


Přidat komentář